Sesje naukowe
Sesje naukowe
4 sesje naukowe
I. Ochrona zdrowia w okresie pandemii
Panel będzie poświęcony omówieniu sytuacji pacjentów, jako beneficjentów systemu ochrony zdrowia w czasie pandemii COVID-19. Poruszone zostaną zagadnienia dotyczące m.in. dostępności do świadczeń zdrowotnych, warunków i jakości usług medycznych oraz organizacji świadczeń medycznych od strony prawnej. Analizie zostanie poddana również organizacja ochrony zdrowia przez instytucje państwowe w czasie pandemii.
II. Somatyczne i psychologiczne następstwa COVID-19
Powyższy panel będzie dotyczył specyficznych i niespecyficznych objawów oraz powikłań u pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2. Zostaną przedstawione przypadki medyczne, które podlegać będą analizie w odniesieniu do celów, założeń i działań medycznych. Oprócz charakterystyki zdrowia fizycznego zostanie poruszony problem zdrowia psychicznego – jak choroba COVID-19 wpłynęła na stan psychiczny pacjentów zakażonych. Analizie zostanie poddany również stan psychiczny pracowników ochrony zdrowia – jakie czynniki stresogenne miały wpływ na nasilenie się napięcia psychicznego u tych osób i jakie były konsekwencje tego oddziaływania. Omówienie powyższych zagadnień pozwoli na poszerzenie wiedzy z zakresu somatycznych i psychologicznych następstw pandemii oraz może wpłynąć na rozwój nauki
i praktyki medycznej.
III. Opieka nad pacjentem podczas pandemii wirusa SARS-CoV-2
W ramach panelu omówiona zostanie charakterystyka i analiza praktycznych aspektów wykonywania zawodu medycznego – lekarza, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego, fizjoterapeuty i innych osób uczestniczących
w procesie leczenia pacjentów „covidowych” i udzielajacych świadczeń zdrowotnych w czasie pandemii. Przedstawione zostaną metody i techniki leczenia beneficjentów, które często musiały ulec dostosowaniu do danego przypadku medycznego. Omówione zostaną problemy i trudności w udzielaniu świadczeń zdrowotnych, z którymi spotkali się pracownicy ochrony zdrowia.
IV. Styl życia i profilaktyka w okresie post-covidowym
Panel zostanie poświęcony prozdrowotnemu stylowi życia, który opiera się na czterech filarach: celowa aktywność fizyczna, racjonalne odżywianie, kontrola stresu i unikanie szkodliwych przyzwyczajeń. Powyższe zagadnienia zostaną omówione w kontekście kreatywnej aktywności ukierunkowanej na wzmacnianiu potencjału i świadomości własnego zdrowia, generowaniu dobrego samopoczucia oraz immunologicznej odporności. Charakterystyce podlegać będzie ścieżka rehabilitacyjna, którą pacjent musiał przejść do uzyskania pełnego zdrowia fizycznego i psychicznego sprzed choroby.